List of Road Scholars

Please note: These records reflect workshops taken past February 1st, 2011. To request submission of workshops before that date, log in or register and request legacy record integration.

Name Organization Credits
Daryl Amaral MassDOT - D2 13.00
George Batchelor MassDOT 7.00
Lyris Bauduy-Liautaud MassDOT 11.00
John Bedard MassDOT 14.00
Richard Benevento WorldTech Engineering 7.00
Eric Bilik MassDOT District 1 8.00
Nathan Boerman MassDOT District 1 13.00
Thomas Boudreau Warren Hwy Surveyor 9.00
Ethan Britland MassDOT - Boston 8.00
Jarrod Cabral Truro DPW 7.00
Christopher Cameron MassDOT 14.00
Paul Campbell Town of Acton 9.00
Michelle Chase Agawam 10.00
Brian Clairmont MassDOT District 1 10.00
Jeffrey Colby Chatham DPW 10.00
Kelley Conway Town of Billerica 7.00
Gerald Coppola Richmond DPW 12.00
Mark Coviello Natick DPW 10.00
Mark Cressotti City of Westfield 7.00
Megan Cromer MassDOT District 1 14.00
Jeff Cullen MassDOT 10.00
Thomas Curran Town of Framingham 12.00
Justin Daigle MassDOT District 1 13.00
Charles Dazelle Town of Huntington 11.00
John DePriest Chelsea P&D 19.00
David Desrosiers Granby Highway Dept. 20.00
John Digiacomo Natick DPW 8.00
Chris Doherty Woburn DPW 9.00
Brian Doherty Montachusett RPC 7.00
Bill Domingos Swansea Highway Dept 7.00
James Donovan Town of Canton 9.00
Joseph Doucette Wayland Public Works 9.00
Kristin Dowdy Town of Bedord DPW 12.00
James Downey Town of Plymouth 8.00
Susan Draves massDOT 8.00
Courtney Dwyer MassDOT - District 6 7.00
Michael Eccles Town of Belmont DPW 9.00
Earle Elliott Private 14.00
Kristan Farr Town of Danvers-Traffic Advisory Committee 10.00
Pat Farrell Town of Franklin DPW 7.00
Kevin Farrell Acton Highway Dept 9.00
Chunxia Feng MASSDOT 7.00
David Field Town of Easton 10.00
David Fish Washington DPW 10.00
Tim French Town of Bedord DPW 12.00
Peter Frieri MassDOT District 1 9.00
Harold Gallagher NeedhamDPW 7.00
Richard Gill Tynsborough Highway 7.00
Roland Goudreault Haverhill Highway 14.00
Arthur Graves marblehead dpw 7.00
Sonja Gray MassDOT District 1 7.00
Dan Greenwood Framingham DPW 7.00
Joshua Grzegorzewski FHWA 10.00
Jeff Hansen Natick DPW 10.00
Laura Hanson MassDOT D2 11.00
Pamela Haznar MassDOT District 5 7.00
Renee Hunter Town of Danvers DPW 9.00
James Hustins Town of Tyngsborough 8.00
Matthew Jasmin MassDOT 13.00
Doug Jaspersen Town of Ayer DPW 7.00
Tom Johnson washingtondpw 8.00
Kurt Kelley Arlington DPW 10.00
Tim Kilhart Hubbardston DPW 10.00
Timothy Kilhart Warwick Hwy. Dept. 14.00
Erin Kinahan MassDOT 9.00
Bruce Kinsman Framingham DPW-Engr 13.00
Paul Krom New Marlborough Highway 10.00
Ed Kukkula Townsend Highway Department 7.00
Phil Laflamme Easthampton DPW 7.00
Lance Larned Rowe DPW 10.00
Philip Levreault Canton Engineering Dept 10.00
Cory Lima Swansea Highway Dept 9.00
Janhavi Limaye AECOM 9.00
John Livsey Town of Lexington 14.00
Amanda Loomis Town of Framingham 7.00
Edward Lord Sheffield Highway 14.00
Charles Loring New Marlborough Highway 10.00
Thomas Loughlin BSC Group 9.00
Charles Macomber Freetown Highway 7.00
Richard Madsen MassDOT District 5 9.00
Reed Mancari MassDOT District 1 7.00
Carl Maria Acton Highway Dept 8.00
Elizabeth Marshall Amherst Eng. Dept. 11.00
John Mastera MassDOT - D2 8.00
Katherine Masztal MassDOT District 1 7.00
Brooks McCarty Framingham DPW 10.00
William McNulty Old Colony Planning Council 8.00
Paul Mosca Belmont DPW 13.00
Laurie Muncy Town of Hanson 7.00
Dan Murphy Town of East Longmeadow 9.00
Daniel Nau Framingham DPW 7.00
Robert Navin Richmond DPW 10.00
Richard Nota Harvard DPW 9.00
Eric Nova MassDOT 13.00
Anne O'Flaherty MassDOT 8.00
John O'Leary Plympton Planning Dept 8.00
Bruce O'Neil Duxbury DPW 8.00
Roger Parsons Town of Barnstable DPW 9.00
Hasmukh Patel MassDOT 9.00
George Patsios Town of Belmont 12.00
David Phaneuf Private 7.00
Luciano Rabito MassDOT 9.00
Amer Raza MassDOT District 1 7.00
Christopher Reed Longmeadow DPW 12.00
Meg Robertson Mass. Commission ft Blind 7.00
Jim Rodrigues Swansea 7.00
John Roughley Town of Dalton 8.00
Dan Rowley Shrewsbury Hwy Dept. 7.00
George Saraceno Town of Wellesley, DPW 7.00
Laurie Scarbrough Franklin Regional Council of Governments 8.00
Cynthia Schaedig Baystate Roads Program 16.00
Daniel Scott Tewksbury DPW 7.00
Ryan Shimmon Sheffield Highway 9.00
Matt Shuman Town of Watertown 12.00
Paula Simmons MassDOT/Highway 13.00
Kimberley Sloan MassDOT 12.00
Matthew Smith Chesterfield Highway Dept 16.00
Matthew Sokop Holyoke DPW 15.00
Joe Sokul Great Barrington - DPW 7.00
Michael Somers City of Boston Public Works Construction Management 14.00
Michael Soraghan North Reading DPW 9.00
Sasha Sosa MassDOT 9.00
Adam Southard washingtondpw 7.00
Adrienne St. John Town of Bedord DPW 15.00
Paul Starratt Town of Westford 7.00
Michele Stein Middlesex Community College 7.00
Kathryn Stevens MassDOT District 1 11.00
Beth Suedmeyer MassDOT 7.00
Courtney Sulerud MassDOT - District 4 7.00
Scott Sullivan Colrain Highway Dept 15.00
Misrak Sultan MassDOT D4 14.00
Ron Sweet conway highway dept 10.00
Anthony Sylvia West Boylston DPW 8.00
Bertram Taverna Town of Chelsea 16.00
Sonnia Tejada MassDOT 10.00
Alan Twarog n/a 11.00
David Tworek Ware DPW 9.00
Steven Tyler Town of Spencer 9.00
Samuil Valkovski MassDOT 8.00
Aldo Villani Baystate Roads Program 7.00
Barton Wappes Otis Highway Dept 10.00
Mark Wetzel Ayer DPW 7.00
Rich Wilder Town of Wendell 10.00
Stanley Wood MassDOT 11.00
John Woodsmall Holden DPW 15.00
Corey York Town of Acton 7.00
Bradley Zinnack Wrentham DPW 8.00